Ay Savaşçısı- Sailormoon


Orjinal Adı: Seeramuun
İngilizce Adı: Sailor Moon
Türkçe Adı: Ay Savaşçısı
Yayınlandığı Kanal: TRT, ATV
Yapıt: Manga ve Anime
Tür: Shoujo-manga Anime
Bölüm Sayısı: 5 Sezon 200 Bölüm
Manga Bölüm Sayısı : 18 Ciltte 52 Bölüm
OVA / Movie Sayısı: 3
Serinin Başlama Tarihi: 1992
Serinin Bitiş Tarihi: 1997
Çizer: Naoko Takeuchi

Toplam 5 anime sezonu vardır. Bu sezonlar toplam 200 anime bölümünden oluşur. 1992-1997 yılları arasında ilk gösterimlerini yapmıştır. Sailor Moon 200 bolumu, 3 tane sinema filmi, sayısız özel şovu, yüzlerce kitabı, 18 cilt manga'sı ve ayrıca gerçek aktörlerin oynadığı Alman ve Japon müzikalleri olan, Japonya'da izlenme rekorları kırmış, internette yüzbinlerce websitesi olan ve dünyada en az 40 ülkede yayınlanmış çok popüler bir Japon çizgi filmidir.

Konusu temel olarak bir grup savaşçının dünyayı evrendeki kötü güçlerden korumak için verdikleri savaştır. Bu savaşçıların her biri gücünü güneş sistemindeki bir gezegenden, uydudan veya asteroidden almaktadır. Sailor Moon konularına göre 5 sezona ayrılmaktadır: Klasik, R, S, SuperS ve Stars. Her sezonda farklı bir düşmana karşi savaşılmakta ve farklı bir konu işlenmektedir.

1-46: Sailor Moon (Sailor Moon Classic)

Usagi, ortaokula giden sakar, sulugöz, sevimli, neşeli sıradan bir kızdır. Bir gün Luna adında bir kedi ile karşılaşır ve bu karşılaşmadan sonra hayatı değişir. Luna onu bir gezegen savaşçısı yapar. Amacı prensesi bulmak ve onu korumaktır. Ayrıca gümüş kristali de bulmalıdır. Gümüş kristali arayanlar yalnız onlar değildir. Kötü güçleri barındıran Karanlık Krallık'ta onu aramaktadır. Ve bunun için dünyaya savaşçılarını yollayarak hem enerji elde etmek hem de gümüş kristali aramaya çalışırlar. Ayrıca Smokinli Şovalye adlı bir savaşçı da gümüş kristali aramaktadır. Ne Usagi'nin tarafında ne de düşmanın yanındadır ilk başlarda. Diğer 4 gezegen savaşçısının da ortaya çıkmasıyla büyük savaş başlar. Bunlar Sailor Mercury, Sailor Mars, Sailor Jupiter ve Sailor Venus. Finalde Ay savaşçısı kristali kullanır ve sezon sona erer.

Bölüm 47-89: Sailor Moon R / Romance / Return

Bu sezon iki bölümden oluşur. İlk bölümde Ail ve Ann adında iki yabancının dünyaya yerleşip kendi hayat ağaçlarını canlı tutabilmek için diğer canlıların enerjilerini çekerler. Diğer bölümde Chibi-Usa adlı küçük bir kız gelir ve gümüş kristali bulup geleceğe dönmek ister. Annesini kurtarmanın tek yolu bu olduğunu düşünür. Usagi ve Mamoru'nun geleceğinin ne olacağı bu bölümde görülür.

Bölüm 90-127: Sailor Moon S


Bu sezonda Firavun 90 adlı düşman Kutsal Kupa'yı ele geçirerek dünyayı ele geçirmek istemektedir. Kutsal Kupa'yı meydana getirense üç tılsımdır. Üç tılsım da temiz yürekli 3 insanın içinde bulunmaktadır. İç savaşçıların yanısıra dış gezegen savaşçıları da bu bölümde görünür. Dış gezegen savaşçılarının amacı üç tılsımı bulup Kutsal Kupa'yı düşmandan önce bulmaktır. Usagi'nin gayretine rağmen iç ve dış gezegen savaşçıları görevleri yüzünden iyi anlaşamazlar. Ayrıca Chibi-Usa ailesinden izin alarak savaşçı eğitimi almak için gelecekten gelmiştir. Finalde tılsımlar Sailor Neptune, Sailor Uranus'un kalp kristali ve Sailor Pluto'nun asasındadır. Ayrıca Saturn de savaşçılara katılmaktadır.

Bölüm 128-167: Sailor Moon Super SKraliçe Nehelenia uykusundan uyanmış ve ay tutulması esnasında dünyaya gelmiştir. Ölü Ay Sirki kendi savaşçılarıyla birlikte saklandıkları üsleridir. Nehelenia, Pegasus'un altın boynuzu ele geçirerek dünyaya hükmetmek ve Prenses Serenity'nin mahvolduğunu görmek istemektedir. Pegasus, yüreği temiz duygularla olan ve harika bir dileği olan bir insanın içinde düşler aynasında gizlidir. Düşler aynası ise iç gezegen savaşçılarından birindedir. Ayrıca Chibi-Usa'nın kedisi Diana'da onun yanına gelir.

Bölüm 168-200: Sailor Moon Stars

Sailor Moon'un son sezonu. Chibi-Usa geleceğe gitmiştir. Mamoru'da Amerika'da öğrenim görmek için gitmiştir. Usagi'nin arkadaşları yanında olmasına rağmen yalnız kaldığını hissediyordur ve işin kötü yanı Mamoru'dan haber alamıyordur ve bunu da arkadaşlarına söylemez. 3 Işık adlı pop şarkı grubu Usagi'lerin okuluna kayıt olurlar. Hatta Usagi ile aynı sınıfa düşerler. Bu sezonda en güçlü düşman olan Galaxia vardır. 3 ışık grubu da kendi gezegenlerini yok etmiş olan bu düşmana karşı savaşmaktan bir yana kendi prenseslerini bulmaya gelmişlerdir. Galaxia'nın amacı tüm değerli yıldız tohumlarını ele geçirerek kainata hükmetmektir. Duygusal temaların fazla işlendiği, çizim açısından çok beğenilen bir bölüm. Super S hikayesini tamamlar Chibi-Usa 30. Yüzyıla gider. Mamoru ise Amerika'ya gitmek zorunda kalır ve bir daha haber alınamaz. Yeni düşmanları Sailor Galaxia tarafından gezegenleri ele geçirilen 3 savaşçı prenseslerini bulmak için dünyaya gelir. Three Lights adlı müzik grubunda söyledikleri şarkılarla prensesi ararlar. Finalde Sailor Galaxia kurtulur.


Usagi Tsukino'nun anlamı 'Aydaki Küçük Tavşan'dır. Usagi ve Tsukino gerçek isim ve soyisim olarak Japonya'da kullanılır ve Japon çocuklar için özel anlam taşır.
Japonca: Tsukino Usagi
Anlamı: Ay Tavşanı
Kuzey Amerika: Serena Tsukino

Anlamı: Sakin (İngilizce) Japonca: Mizuno Ami
Anlamı: Suyun Dostu
KA: Amy Anderson


Anlamı: Sevilen Kişi (Eski Fransızca) Japonca: Aino Minako
Anlamı: Aşkın güzelliği ile sarılmış
KA: Mina Aino

Anlamı: İlk doğan kız çocuğu (Siouan) Japonca: Hino Rei
Anlamı: Ateşin Gücü
KA: Raye Hino

Anlamı: Koyun (Ewe - İbranice - Rachel'den) Japonca: Kino Makoto
Anlamı: Ağaçların bilgesi
KA: Lita Kino

Anlamı: Meyve Bahçesi (Orchard -İbranice - Carmel/Carmelita'dan) Japonca: Tomoe Hotaru
Anlamı: Dünyanın ateşböceği
KA: Hotaru Tomoe

Anlamı: Dünyanın ateşböceği Japonca: Tenoh Haruka
Anlamı: Uzak Gökyüzü Kralı
KA: Amara Tenoh

Anlamı: Ölümsüz (Latince) Japonca: Kaiou Michiru
Anlamı: Olgun Okyanus Kuralcısı
KA: Michelle Kaiou

Anlamı: Tanrıya benzeyen (İbranice - Michael'den) Japonca: Meioh Setsuna
Anlamı: Zamanın Karanlık Kuralı
KA: Trista Meioh


Anlamı: Üzgün (Frnsızca - triste dünyasından) Japonca: 'Chibi Usa'
Anlamı: Küçük Tavşan
KA: Rini

Sailor Chibi Chibi - Chibi Chibi
Japon Adı: Chibi-Chibi,
Anlamı: Küçük Küçük (Ufaklık)

Anlamı: Saf Japonca: Chiba Mamoru
Anlamı: Dünyanın Koruyucusu
KA: Darien Sheilds

Luna (Siyah Kedi): Usaginin en iyi arkadaşıdır. Onu hiç yalnız bırakmaz. Usagi ne zaman tereddüt etse, savaştan korksa luna ona güç verir.

Artemis (Beyaz Kedi): Minako'nun kedisidir. Daha ilk bölümlerde Luna ile gizli görüşmeleri ile belirir ama daha sonradan o olduğu ortaya çıkar.

Diana (Gri Küçük Kedi): Luna & Artemis'in gelecekten gelen kızıdır. Bir yavru kedi. Bunu ilk duyduklarında Luna ve Artemis şaşırmışlardı.

Sailor Star Fighter - Seiya Kou
Anlamı: Yıldız Oklarının Işığı

Sailor Star Maker - Taiki Kou
Anlamı: Büyük Gökyüzü Işığı


Sailor Star Healer - Yaten Kou
Anlamı: Gece Gökyüzü Işığı

Prenses Kakyuu
Star Lightsların aradıkları prensestir.

Herhalde benim gibi birçoğumuz izledik bu introyu. İzlerken hala heyecanlanıyorum ve çok gülüyorum bu çizgi filme...

12 yorum:

muammerokumus 4 Aralık 2009 07:19  

Bu kadar ayrıntılı olarak okumak daha önce hiç seyretmediğim (sanırım) bu akıl almaz çizgi filmini seyretme isteği uyandırdı içimde. Ellerine sağlık Bitanem.

seda okutan 3 Aralık 2010 16:27  

sinema filmlerini biliyormusun isimleri nedir bilmediğim için deli gibi araştırıyorum ama bulamıyorum :( bana mail atarsanız isimlerini çok sevinirim

Adsız 22 Şubat 2011 04:15  

cok iyi anime filmi. yeni bolumlerini izliyorum. sonunu getirmeliyim. 143-cu bolume kadar baktim ama ote bolumlerini bulamiyorum. bulunca hemen izleyecem. tesekkurler

amcam 27 Şubat 2011 09:50  

aynen bende 143. bölüme kadar izledim ama gerisini bulamıorummmm...

Adsız 6 Haziran 2011 07:43  

ezgi dizi de var oradan izleyebilirsiniz :D

Adsız 1 Temmuz 2011 02:39  

173 e kadar cocukfilmleri.net te var :)

Adsız 16 Eylül 2011 07:19  

191e kadar izledim gerisi yok bilen söylesin lütfen

Adsız 9 Kasım 2011 02:24  

coçukflimlerinde 200bölümün hepsi var.ben baştan sona kadar izledim ççook ğüzeldi herkese duyrulur.ben küçükken izemiştim hala izliyorum keşke usaği ğibi bir arkadaşım olsaydı başka birşey istemezdimm

Adsız 26 Mart 2012 11:54  

Ben bu yakinlarda tum bolumlerini izledim,bayiliyorum bu cizigi filmine,artik 3. kez oldu izlediyim.Daha ilk izledigim zamanlarda oyle birilerinin var olduguna inanirdim... :)))

Adsız 3 Kasım 2013 15:40  

Ben başından sonuna dej izledim okuldan eve koşa koşa giderdim

Adsız 22 Ocak 2015 12:40  

-SPOILER ALERT- bu animeye ba yı lı yo rum oysaki daha 47. bölümdeyim ve gerçekten karakterler yaşanan onca şeyden hiçbirini hatırlamıyorsa -özellikle mamoru ve usagi- ÇILDIRABİLİRİM.

Adsız 21 Ağustos 2015 15:20  

Yayınladığı kanallar arasında Kidz TV'de var. Animez saatinde yayınlanıyor.

Yorum Gönder

Gereksiz yorum yazmama konusunda uyarı hakedecek biri değilsin belki ama öyle olma ihtimaline karşı bu uyarıyı koymalıyım! Alınma:)

Related Posts with Thumbnails

Ben Şahsen Kendim

İsyanlarım, sevinçlerim ve hiç büyümemiş halimle Ben Şahsen Kendim